Dzień czytania Tolkiena

30 marca 2021 godz. 18:36:04

Dzień czytania Tolkiena

Dnia 25.03.2021 roku w naszej szkole obchodzony był dzień czytania Tolkiena. Celem tegoż święta było spopularyzowanie książek autora i nakłonienie młodych ludzi do czytania.

Uczestnicy lekcji języka polskiego poznali wiele ciekawostek ze świata książek tego pisarza - począwszy od muzyki Äinurów i stworzenia świata, kończąc na trzeciej erze i pierścieniu władzy. Tematem po powstaniu świata, był Valinor i Valarowie, obrócenie się na złą stronę potężnego Melkora oraz jego późniejsze schwytanie. Następnie omówiony został moment przybycia elfów do wcześniej wspomnianego Valinoru, ich rozwój w potężnym królestwie, który poskutkował wykuciem przez Fëanora najpotężniejszych klejnotów - Silmarillów. Później opowiedziana została pokrótce pasjonująca historia tychże kryształów. Pod lupę został wzięty także trudny i ciężki w wymowie język z rodu Calaquendi (elfów), który nazywa się Quenya. Poza ciekawostkami ze świata literatury Tolkiena, zaprezentowany został także jego życiorys oraz twórczość. Ku zdziwieniu słuchających, John nie napisał tylko „Władcy pierścieni”, „Hobbita” i mniej znanego „Silmarillionu”, lecz także wiele innych dzieł, choćby: „Niedokończone opowieści Śródziemia i Númenoru”, „Upadek Gondolinu”, balladę „Beren i Lúthien” i „Dzieci Húrina”.

Poza tematem elfów, słuchacze dowiedzieli się także, o mało znanych losach Błękitnych czarodziejów tzw. Błękitnych Istarich, bądź Błękitnych Mędrców, którzy byli Majarami (istota podobna do biblijnego anioła).

Cała akcja odbyła się w miłej i przyjemnej atmosferze. Wszyscy, którzy uczestniczyli w dniu czytania Tolkiena, pogłębili swoje czytelnicze horyzonty o wiedzę, co działo się tysiące lat przed czasami opisanymi w najpopularniejszych lekturach autora.

Julian Juśko klasa 7b

Anna Rudzka