Mikołajki w rytmie serca

11 grudnia 2021 godz. 11:57:36

Mikołajki w rytmie serca

Mikołajki to czas podarunków, miłych słów i wzruszeń. Nasze serce jest przepełnione radością i bije szybko, bo nie możemy doczekać się niespodzianki. Dlatego też na lekcjach biologii uczniowie klas 7ych przyjrzeli się bliżej funkcjom serca. Na początku zajęć otrzymali instrukcję, w jaki sposób dokonuje się prawidłowego pomiaru ciśnienia krwi za pomocą automatycznego ciśnieniomierza, jakie są wartości optymalne, a przekroczenie których, może świadczyć o chorobie. Uczniowie mieli okazję samodzielnie dokonać pomiaru ciśnienia krwi u koleżanki lub kolegi, dowiedzieć się, jakie sami mają wartości ciśnienia krwi oraz posłuchać przez stetoskop uderzeń swojego serca. Przekonali się, że wartość tętna zmienia się w zależności od wielu czynników takich jak stres, emocje czy aktywność fizyczna. Podczas wysiłku puls rośnie, dochodząc nawet u niektórych do 160 uderzeń na minutę, gdy w czasie spoczynku przyjmował wartości ok. 70-80 uderzeń na minutę. Warto zatem kontrolować wartości ciśnienia tętniczego, aby uniknąć niebezpiecznych dla naszego zdrowia chorób związanych z nieprawidłową wartością ciśnienia.

Małgorzata Brzozowska