Wycieczka do Swołowa

15 kwietnia 2022 godz. 22:02:56

Wycieczka do Swołowa

4 kwietnia uczniowie klasy 3B i 3C wybrali się do Swołowa, gdzie uczestniczyli w warsztatach wielkanocnych. Pierwsze warsztaty, na których samodzielnie wykonali cukrowego baranka z tradycyjnej drewnianej formy snycerskiej, były także okazją do zgłębienia symboliki „agnuska” w polskiej tradycji świąt wielkanocnych. Uczniowie dowiedzieli się, z jakich form i z czego go wyrabiano i co symbolizuje czerwona chorągiew.

Na drugich warsztatach dowiedzieli się o tym, jakie znaczenie w tradycji ma pisanka wielkanocna. Usłyszeli opowieści o zwyczajach i wierzeniach wielkanocnych, o świątecznej i pełnej bogactwa symbolice jajka. Pani prowadząca warsztaty zdradziła jak wyczarować pisankę, jak nadać jej kolor, a także, jakie sekrety ukryte są w barwach i bogatych wzorach tych małych dzieł sztuki. Uczniowie poznali dekoracje i techniki zdobienia jaj z różnych regionów polski oraz samodzielnie wykonali dawnymi technikami pisankę wielkanocną.